USP1A101MDD1TE
USP1A101MDD1TE
USP1A101MDD1TE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USP1A101MDD1TE
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USP1A101MDD1TE
Series USP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 165 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)