USP1A330MDD
USP1A330MDD
USP1A330MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USP1A330MDD
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USP1A330MDD
Series USP
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 84 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)