V130LT20A
Manufacturer
Harris CorporationDescription
LINE VOLTAGE OPERATION RADIAL LE
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 20mm
Request for Quotation
V130LT20A
lmages are for reference only.V130LT20A
DatasheetDisc 20mm
Delivery Services
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V130LT20A
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Harris Corporation |
| Series | LT |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Maximum AC Volts | 130 V |
| Maximum DC Volts | 175 V |
| Varistor Voltage (Min) | 184.5 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 205 V |
| Varistor Voltage (Max) | 225.5 V |
| Current - Surge | 6.5 kA |
| Energy | 70J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1.9 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V130LT20AP | V130LT20APX10 | V130LT20APX2855 | V130LT20BP |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM | VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM | VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM | VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM |