V130LT20APX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 20mm
Request for Quotation
V130LT20APX2855
lmages are for reference only.V130LT20APX2855
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
DatasheetDisc 20mm
Delivery Services
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V130LT20APX2855
| Series | LT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 130 V |
| Maximum DC Volts | 175 V |
| Varistor Voltage (Min) | 184.5 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 205 V |
| Varistor Voltage (Max) | 225.5 V |
| Current - Surge | 6.5 kA |
| Energy | 70J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1900 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Harris Corporation | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | LINE VOLTAGE OPERATION RADIAL LE | VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM | VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM | VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM |