V130LT2P
V130LT2P
V130LT2P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V130LT2P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 205V 1.2KA DISC 7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 7mm
  • Delivery Services
205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Quick Inquiry
V130LT2P
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 175 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 11J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Harris Corporation Littelfuse Inc. Harris Corporation Littelfuse Inc.
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description RADIAL LEAD VARISTOR VARISTOR 205V 1.2KA DISC 7MM LINE VOLTAGE OPERATION RADIAL LE VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM