V150A24M500B
V150A24M500B
V150A24M500B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150A24M500B
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 500W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Full Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 20.83A 100V - 200V Input
Quick Inquiry
V150A24M500B
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series Maxi (500W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100V
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20.83A
Power (Watts) 500 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Efficiency 88.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Full Brick
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V150A
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V150A24M500B3 V150A24M500BL V150A24C400BG V150A24C400BL
Part Number V150A24M500B3 V150A24M500BL V150A24C400BG V150A24C400BL
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 24V 500W DC DC CONVERTER 24V 500W DC DC CONVERTER 24V 400W DC DC CONVERTER 24V 400W