V150A24M500B3
V150A24M500B3
V150A24M500B3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150A24M500B3
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 500W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 20.83A 100V - 200V Input
Quick Inquiry
V150A24M500B3
Manufacturer Vicor Corporation
Series Maxi (500W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100V
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20.83A
Power (Watts) 500 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Efficiency 88.5%
Package / Case Full Brick
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Base Product Number V150A
Voltage - Isolation 3 kV