V150ZS05PX2855
V150ZS05PX2855
V150ZS05PX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150ZS05PX2855
  • Description
    VARISTOR 150V 400A DISC 5MM
  • Package
    Disc 5mm
  • Delivery Services
150 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Quick Inquiry
V150ZS05PX2855
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 92 V
Maximum DC Volts 127 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Current - Surge 400 A
Energy 4J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 190 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm