V150ZS05P
V150ZS05P
V150ZS05P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150ZS05P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 150V 400A DISC 5MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 5mm
  • Delivery Services
150 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Quick Inquiry
V150ZS05P
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series ZS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 92 V
Maximum DC Volts 127 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Current - Surge 400 A
Energy 4J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 190 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V150ZS05PX2855 V150ZS1 V150ZS1P V150ZS1PX2855
Part Number V150ZS05PX2855 V150ZS1 V150ZS1P V150ZS1PX2855
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 150V 400A DISC 5MM VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM