V150ZS1P
V150ZS1P
V150ZS1P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150ZS1P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 7mm
  • Delivery Services
150 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Quick Inquiry
V150ZS1P
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series ZS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 127 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 8J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 460 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V150ZS1 V150ZS1PX2855 V150ZA05 V150ZA05P
Part Number V150ZS1 V150ZS1PX2855 V150ZA05 V150ZA05P
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM VARISTOR 150V 400A DISC 5MM VARISTOR 150V 400A DISC 5MM