V150ZS1PX2855
V150ZS1PX2855
V150ZS1PX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150ZS1PX2855
  • Description
    VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
  • Package
    Disc 7mm
  • Delivery Services
150 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Quick Inquiry
V150ZS1PX2855
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 127 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 8J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 460 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM VARISTOR 150V 250A 2SMD NO LEAD VARISTOR 150V 250A 2SMD NO LEAD