V150ZS20PW
V150ZS20PW
V150ZS20PW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150ZS20PW
  • Description
    VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
150 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V150ZS20PW
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series ZA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 127 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 45J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 3500 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm