V150ZS20P
V150ZS20P
V150ZS20P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V150ZS20P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
150 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V150ZS20P
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series ZS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 127 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 45J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 3500 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V150ZS20PW V150ZS20PX10 V150ZS20PX2855 V150ZS05P
Part Number V150ZS20PW V150ZS20PX10 V150ZS20PX2855 V150ZS05P
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 150V 400A DISC 5MM