V24C12H50BF
V24C12H50BF
V24C12H50BF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V24C12H50BF
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 50W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.17A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
V24C12H50BF
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.17A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.1%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V24C12
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V24C12H50B V24C12H50BF V24C12H50BG V24C12H50BG
Part Number V24C12H50B V24C12H50BF V24C12H50BG V24C12H50BG
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 50W DC DC CONVERTER 12V 50W DC DC CONVERTER 12V 50W DC DC CONVERTER 12V 50W