V24C12H50BG
V24C12H50BG
V24C12H50BG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V24C12H50BG
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 50W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.17A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
V24C12H50BG
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (50W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.17A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.1%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Standard Number -
Base Product Number V24C12
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V24C12H50B V24C12H50BF V24C12H50BF V24C12H50BG
Part Number V24C12H50B V24C12H50BF V24C12H50BF V24C12H50BG
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 50W DC DC CONVERTER 12V 50W DC DC CONVERTER 12V 50W DC DC CONVERTER 12V 50W