V28C28H100BG
V28C28H100BG
V28C28H100BG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V28C28H100BG
  • Description
    DC DC CONVERTER 28V 100W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 3.57A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
V28C28H100BG
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (100W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.57A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 80.6%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Base Product Number V28C28H100
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V28C28H100B3 V28C28H100BG2 V28C28H100BG3 V28C28H100BL
Part Number V28C28H100B3 V28C28H100BG2 V28C28H100BG3 V28C28H100BL
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 28V 100W DC DC CONVERTER 28V 100W DC DC CONVERTER 28V 100W DC DC CONVERTER 28V 100W