V28C28H100BG2
V28C28H100BG2
V28C28H100BG2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V28C28H100BG2
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 28V 100W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 3.57A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
V28C28H100BG2
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (100W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.57A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 80.6%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V28C28H100
Voltage - Isolation 3 kV