V300C28E150BL
V300C28E150BL
V300C28E150BL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300C28E150BL
  • Description
    DC DC CONVERTER 28V 150W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 5.36A 180V - 375V Input
Quick Inquiry
V300C28E150BL
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (150W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 5.36A
Power (Watts) 150 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Efficiency 86.5%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Standard Number -
Base Product Number V300C28E150
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V300C28E150BG V300C28E150BL3 V300C28E150BN V300C28E150BS
Part Number V300C28E150BG V300C28E150BL3 V300C28E150BN V300C28E150BS
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 28V 150W DC DC CONVERTER 28V 150W DC DC CONVERTER 28V 150W DC DC CONVERTER 28V 150W