V300C28E150BS
V300C28E150BS
V300C28E150BS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300C28E150BS
  • Description
    DC DC CONVERTER 28V 150W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 5.36A 180V - 375V Input
Quick Inquiry
V300C28E150BS
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (150W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 5.36A
Power (Watts) 150 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Efficiency 86.5%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Standard Number -
Base Product Number V300C
Voltage - Isolation 3 kV