V300C48M150BL
V300C48M150BL
V300C48M150BL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300C48M150BL
  • Description
    DC DC CONVERTER 48V 150W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.13A 180V - 375V Input
Quick Inquiry
V300C48M150BL
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (150W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.13A
Power (Watts) 150 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Efficiency 88.2%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Standard Number -
Base Product Number V300C48M150
Voltage - Isolation 3 kV