V300C48M150BN
V300C48M150BN
V300C48M150BN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300C48M150BN
  • Description
    DC DC CONVERTER 48V 150W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.13A 180V - 375V Input
Quick Inquiry
V300C48M150BN
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (150W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.13A
Power (Watts) 150 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Efficiency 88.2%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Standard Number -
Base Product Number V300C
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V300C48M150BF V300C48M150BL V300C48M150BN2 V300C48M150BN3
Part Number V300C48M150BF V300C48M150BL V300C48M150BN2 V300C48M150BN3
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 48V 150W DC DC CONVERTER 48V 150W DC DC CONVERTER 48V 150W DC DC CONVERTER 48V 150W