V300LU20CPX2855
V300LU20CPX2855
V300LU20CPX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300LU20CPX2855
  • Description
    VARISTOR 470V 6.5KA DISC 14MM
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V300LU20CPX2855
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Varistor Voltage (Max) 517 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 155J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm