V300LU20CP
V300LU20CP
V300LU20CP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300LU20CP
  • Description
    VARISTOR 470V 6.5KA DISC 14MM
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V300LU20CP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Varistor Voltage (Max) 517 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 155J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number V300L
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V300LU20CPX2855 V300LU20AP V300LU20APX2855 V300LU2P
Part Number V300LU20CPX2855 V300LU20AP V300LU20APX2855 V300LU2P
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 470V 6.5KA DISC 14MM VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM VARISTOR 490V 1.2KA DISC 7MM