V375C24C150B
Manufacturer
Vicor CorporationDescription
DC DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet
DatasheetPackage
Quarter Brick
Request for Quotation
V375C24C150B
lmages are for reference only.V375C24C150B
DC DC CONVERTER 24V 150W
DatasheetQuarter Brick
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 250V - 425V Input
V375C24C150B
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Vicor Corporation |
| Series | MICRO (150W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 250V |
| Voltage - Input (Max) | 425V |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 6.25A |
| Power (Watts) | 150 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OVP, UVLO |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Efficiency | 86.5% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Quarter Brick |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | V375C24C150 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V375C24C150BG | V375C24C150BG2 | V375C24C150BL | V375C24C150BL2 |
| Manufacturer | Vicor Corporation | Vicor Corporation | Vicor Corporation | Vicor Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | DC DC CONVERTER 24V 150W | DC DC CONVERTER 24V 150W | DC DC CONVERTER 24V 150W | DC DC CONVERTER 24V 150W |