V375C24C150BG2
Manufacturer
Vicor CorporationDescription
DC DC CONVERTER 24V 150W
Request for Quotation
V375C24C150BG2
lmages are for reference only.V375C24C150BG2
DC DC CONVERTER 24V 150W
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 250V - 425V Input
V375C24C150BG2
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Vicor Corporation |
| Series | MICRO (150W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 250V |
| Voltage - Input (Max) | 425V |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 6.25A |
| Power (Watts) | 150 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OVP, UVLO |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Efficiency | 86.5% |
| Package / Case | Quarter Brick |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm) |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | V375C24C150 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Vicor Corporation | Vicor Corporation | Vicor Corporation | Vicor Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | DC DC CONVERTER 24V 150W | DC DC CONVERTER 24V 150W | DC DC CONVERTER 24V 150W | DC DC CONVERTER 24V 150W |