V375C24E150BG
V375C24E150BG
V375C24E150BG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V375C24E150BG
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 150W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 250V - 425V Input
Quick Inquiry
V375C24E150BG
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (150W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 250V
Voltage - Input (Max) 425V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 6.25A
Power (Watts) 150 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Efficiency 86.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V375C24E150
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V375C24E150BG3 V375C24E150BL V375C24C150B V375C24C150BG
Part Number V375C24E150BG3 V375C24E150BL V375C24C150B V375C24C150BG
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 24V 150W DC DC CONVERTER 24V 150W DC DC CONVERTER 24V 150W DC DC CONVERTER 24V 150W