V375C24E75BG
V375C24E75BG
V375C24E75BG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V375C24E75BG
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 75W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.13A 250V - 425V Input
Quick Inquiry
V375C24E75BG
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (75W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 250V
Voltage - Input (Max) 425V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.13A
Power (Watts) 75 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Efficiency 88.3%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Standard Number -
Base Product Number V375C24E75
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V375C24E75B2 V375C24E75BG2 V375C24E75BG3 V375C24E75BL
Part Number V375C24E75B2 V375C24E75BG2 V375C24E75BG3 V375C24E75BL
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 24V 75W DC DC CONVERTER 24V 75W DC DC CONVERTER 24V 75W DC DC CONVERTER 24V 75W