V375C24E75BG3
V375C24E75BG3
V375C24E75BG3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V375C24E75BG3
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 75W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.13A 250V - 425V Input
Quick Inquiry
V375C24E75BG3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (75W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 250V
Voltage - Input (Max) 425V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.13A
Power (Watts) 75 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Efficiency 88.3%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V375C24E75
Voltage - Isolation 3 kV