VFK600-D24-S28
VFK600-D24-S28
VFK600-D24-S28
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VFK600-D24-S28
  • Description
    DC/DC CONVERTER 28V 600W
  • Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 1 Output 28V 21.5A 36V Input
Quick Inquiry
VFK600-D24-S28
Manufacturer CUI Inc.
Series VFK600 (700W)
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 21.5A
Power (Watts) 600W
Voltage - Isolation -
Applications -
Efficiency 90%
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)