VFK600-D48-S12
Manufacturer
CUI Inc.Description
DC/DC CONVERTER 12V 600W
Request for Quotation
VFK600-D48-S12
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 50A 75V Input
VFK600-D48-S12
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters - |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| Series | VFK600 (700W) |
| Type | Enclosed |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 50A |
| Power (Watts) | 600W |
| Voltage - Isolation | - |
| Applications | - |
| Efficiency | 90% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm) |