VRB0505YMD-10WR3
VRB0505YMD-10WR3
VRB0505YMD-10WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VRB0505YMD-10WR3
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 4.5V - 9V Input
Quick Inquiry
VRB0505YMD-10WR3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2A
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 85%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, EN, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV