VRB0512YMD-10WR3
VRB0512YMD-10WR3
VRB0512YMD-10WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VRB0512YMD-10WR3
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 834mA 4.5V - 9V Input
Quick Inquiry
VRB0512YMD-10WR3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 834mA
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 83%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, EN, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute VRB0512YMD-10WR3 VRB0515YMD-10WR3 V24C48T50BN VE-J51-EW
Part Number VRB0512YMD-10WR3 VRB0515YMD-10WR3 V24C48T50BN VE-J51-EW
Manufacturer Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER DC DC CONVERTER 48V 50W DC DC CONVERTER 12V 100W
Series Vicor Corporation Vicor Corporation
Packaging VRB_YMD-10WR3 (10W) VRB_YMD-10WR3 (10W) Bulk Bulk