VRRAF-08-10-50-00-N
Manufacturer
AirBorn, Inc.Description
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
VRRAF-08-10-50-00-N
lmages are for reference only.VRRAF-08-10-50-00-N
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
80 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole, Right Angle High Speed
VRRAF-08-10-50-00-N
| Category | Connectors, Interconnects - Backplane Connectors - Specialized |
| Manufacturer | AirBorn, Inc. |
| Series | Versi |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Connector Usage | Backplane |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style | High Speed |
| Number of Positions | 80 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows | 8 |
| Number of Columns | 10 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Layout, Typical | - |
| Features | Board Guide, Jackscrew |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 50.0µin (1.27µm) |
| Color | - |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Material Flammability Rating | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage Rating | 200VAC |