VSFB25XI016G
Manufacturer
Virtium LLCDescription
SSD 16GB 2.5" MLC SATA III 5V
Request for Quotation
VSFB25XI016G
lmages are for reference only.VSFB25XI016G
SSD 16GB 2.5" MLC SATA III 5V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (MLC) 16GB SATA III 2.5" 5V
VSFB25XI016G
| Category | Memory - Modules, Cards - Solid State Drives SSDs-Hard Disk Drives HDDs - |
| Manufacturer | Virtium LLC |
| Series | StorFly® 25 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (MLC) |
| Form Factor | 2.5" |
| Speed - Read | 300MB/s |
| Speed - Write | 135MB/s |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | SATA III |
| Current - Max | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Weight | - |
| Size / Dimension | 100.50mm x 69.85mm x 5.00mm |