WHC1R0FE
WHC1R0FE
WHC1R0FE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WHC1R0FE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 1 OHM 1% 2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
1 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Quick Inquiry
WHC1R0FE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series WH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute WHC1R0FET WHA100FE WHA100FET WHA10RFET
Part Number WHC1R0FET WHA100FE WHA100FET WHA10RFET
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 1 OHM 1% 2W AXIAL RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL