WHC1R0FET
WHC1R0FET
WHC1R0FET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WHC1R0FET
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 1 OHM 1% 2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
1 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Quick Inquiry
WHC1R0FET
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series WH
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 1 OHM 1% 2W AXIAL RES 100 OHM 1% 2W AXIAL RES 100 OHM 1% 2W AXIAL RES 10 OHM 1% 2W AXIAL