XADRP-36V
XADRP-36V
XADRP-36V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XADRP-36V
  • Manufacturer
    JST Sales America Inc.
  • Description
    CONN RCPT HSG 36POS 2.50MM
  • Delivery Services
36 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.098" (2.50mm)
Quick Inquiry
XADRP-36V
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer JST Sales America Inc.
Series XAD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 36
Pitch 0.098" (2.50mm)
Number of Rows 2
Row Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type Latch Lock
Color Natural
Features -
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Base Product Number XADR
Parts with Similar Specifications
Product Attribute XADRP-36V XADRP-08V XADRP-08V XADRP-10V
Part Number XADRP-36V XADRP-08V XADRP-08V XADRP-10V
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT HSG 36POS 2.50MM CONN RCPT HSG 8POS 2.50MM CONN RCPT HSG 8POS 2.50MM CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM