XADRP-36V
Manufacturer
JST Sales America Inc.Description
CONN RCPT HSG 36POS 2.50MM
Request for Quotation
XADRP-36V
lmages are for reference only.XADRP-36V
CONN RCPT HSG 36POS 2.50MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
36 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.098" (2.50mm)
XADRP-36V
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings |
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
| Series | XAD |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 36 |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Color | Natural |
| Features | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Base Product Number | XADR |
| Product Attribute |  |
| Part Number | XADRP-36V | XADRP-08V | XADRP-08V | XADRP-10V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN RCPT HSG 36POS 2.50MM | CONN RCPT HSG 8POS 2.50MM | CONN RCPT HSG 8POS 2.50MM | CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM |