Y006020K0000B9L
Y006020K0000B9L
Y006020K0000B9L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y006020K0000B9L
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES 20K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
20 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y006020K0000B9L
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VTA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)