Y006020K0000T0L
Y006020K0000T0L
Y006020K0000T0L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y006020K0000T0L
  • Description
    RES 20K OHM 0.01% 1/4W AXIAL
  • Delivery Services
20 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y006020K0000T0L
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)