Z8F082APB020EG
Z8F082APB020EG
Z8F082APB020EG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Z8F082APB020EG
  • Manufacturer
    Zilog
  • Description
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Delivery Services
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH
Quick Inquiry
Z8F082APB020EG
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Manufacturer Zilog
Series Encore!® XP®
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 6
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package -
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)