Z8F082APH020EG2156
Z8F082APH020EG2156
Z8F082APH020EG2156
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Z8F082APH020EG2156
  • Description
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
  • Package
    20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Delivery Services
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-PDIP
Quick Inquiry
Z8F082APH020EG2156
Manufacturer Zilog
Series Encore!® XP®
Packaging Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 17
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 20-PDIP
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)