Part Number
021601.6MXGP
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
FUSE 250V 5X20 FA HBC PT CC 1.6A
Datasheet
DatasheetPackage
5mm x 20mm
In Stock
61,786 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

021601.6MXGP
lmages are for reference only.021601.6MXGP
FUSE 250V 5X20 FA HBC PT CC 1.6A
Datasheet5mm x 20mm
61,786 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

1.6 A 250 V AC DC Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
021601.6MXGP

| Category | Circuit Protection - Fuses - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | 216 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Current Rating (Amps) | 1.6 A |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1.5kA |
| Melting I²t | 1.005 |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, cURus, KC, KM, PSE, SEMKO, VDE |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Base Product Number | - |
| DC Cold Resistance | 0.1112 Ohms |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 0216010.MRET1P | 0202005.URG | 0208001.DRT1P | 0208003.DRT1P |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM | FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD | FUSE GLASS 1A 350VAC 2AG | FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG |
| Series | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| Packaging | Cut Tape (CT) | Cut Tape (CT) | Cut Tape (CT) | Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |