021601.6MXGP
021601.6MXGP
021601.6MXGP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    021601.6MXGP
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE 250V 5X20 FA HBC PT CC 1.6A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5mm x 20mm
  • Delivery Services
1.6 A 250 V AC DC Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Quick Inquiry
021601.6MXGP
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 216
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 1.6 A
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Melting I²t 1.005
Approval Agency CCC, CE, CSA, cURus, KC, KM, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.1112 Ohms