021606.3MRET1P
021606.3MRET1P
021606.3MRET1P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    021606.3MRET1P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5mm x 20mm (Axial)
  • Delivery Services
6.3 A 250 V AC DC Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Quick Inquiry
021606.3MRET1P
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 216
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 6.3 A
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Melting I²t 56.43
Approval Agency BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.0137 Ohms