021602.5MRET1SPP
021602.5MRET1SPP
021602.5MRET1SPP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    021602.5MRET1SPP
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5mm x 20mm (Axial)
  • Delivery Services
2.5 A 250 V AC DC Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Quick Inquiry
021602.5MRET1SPP
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 216SP
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 2.5 A
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Melting I²t 2.695
Approval Agency CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.0584 Ohms