050AT1502HLF
050AT1502HLF
050AT1502HLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT1502HLF
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    HORIZONTAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Horizontal Cylinder (Open)
  • Delivery Services
15 µH Shielded Toroidal Inductor 6.7 A 12mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Quick Inquiry
050AT1502HLF
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series AT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 15 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6.7 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 12mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 30MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.625" Dia (15.88mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)