050AT1502V
050AT1502V
050AT1502V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT1502V
  • Description
    VERTICAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Package
    Radial, Vertical (Open)
  • Delivery Services
15 µH Shielded Toroidal Inductor 6.7 A 12mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Quick Inquiry
050AT1502V
Manufacturer Gowanda Electronics
Series AT
Material - Core -
Inductance 15 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6.7 A
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 12mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 30MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.625" Dia x 0.300" W (15.88mm x 7.62mm)