050AT1502HM
050AT1502HM
050AT1502HM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT1502HM
  • Description
    HORIZ STANDOFF TOROIDAL CHOKE
  • Package
    Radial, Horizontal Cylinder (Open)
  • Delivery Services
15 µH Shielded Toroidal Inductor 6.7 A 12mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Quick Inquiry
050AT1502HM
Manufacturer Gowanda Electronics
Series ATHM
Packaging Bulk
RoHS Status Not applicable
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 15 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6.7 A
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 12mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max) 0.420" (10.67mm)