050AT1503H
050AT1503H
050AT1503H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT1503H
  • Description
    HORIZONTAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Package
    Radial, Horizontal (Open)
  • Delivery Services
150 µH Shielded Toroidal Inductor 2.33 A 100mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Quick Inquiry
050AT1503H
Manufacturer Gowanda Electronics
Series AT
Material - Core -
Inductance 150 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.33 A
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 2MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.625" Dia (15.88mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)