050AT1503HC
050AT1503HC
050AT1503HC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT1503HC
  • Description
    HORIZONTAL TOROIDAL POWER CHOKE
  • Package
    Radial, Horizontal Cylinder (Open)
  • Delivery Services
150 µH Shielded Toroidal Inductor 2.33 A 100mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Quick Inquiry
050AT1503HC
Manufacturer Gowanda Electronics
Series ATHC
Material - Core -
Inductance 150 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.33 A
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 1MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.750" Dia (19.05mm)
Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)